רק התחלנו, אתר האינטרנט עדין בהקמה, נשמח להערות, הארות ותוספות

אטרקציות וטיולים

מצפה הילה ממוקם בלב ליבו של הגליל המערבי זה הוא חבל ארץ הררי מופלא ויפיפה רווי בהסטוריה של ארץ ישראל, המלא בפסגות הרים מדהימות, חורשות יערות טבעיים, נחלים ומעינות הזורמים כל השנה, מסלולי טיול מגוונים ערים וישובים עתיקים ומבצרים יפיפיים.

מסלולי טיול בסביבה ברגל או ברכב

רשימת אתרי טיול ברכב וברגל

מסלולי טיול רגליים

נחל כזיב ומבצר המונפורט מסלול מעגלי: (מצפה הילה> מונפורט> עין טמיר>למצפה הילה) נסיעה: פחות מקלומטר. הליכה: כ 10 קמ'

מתל אכזיב לראש הנקרה הליכה על חוף הים קסום, צפונה (תל אכזיב>שפך נחל בצת>ראש הנקרה). נסיעה: 20 קמ' הליכה: כ 6 קמ'

נחל עמוד עליון: המסלול המעגלי עם מים וטבע.  נסיעה: 50 קמ' הליכה: כ 4 קמ'

הר מירון: מסלול מעגלי למיטיבי לכת, עם חיבור לרשב"י נסיעה: 35 קמ' הליכה: כ 8 קמ'

נחל צבעון ונחל דישון: מסלול הליכה קל לכל המשפחה. נסיעה: 28 קמ' הליכה: כ 4 קמ'

מסלולי טיול בעיקר הרכב

שוק ונמל עכו: טעים, חוויתי ומלא הסטוריה. נסיעה: 27 קמ'. הליכה: כ 2 קמ'

העיר העתיקה צפת: ביקור בסמטאות עיר הקודש עתיקת היומין נסיעה: 39 קמ'. הליכה: כ 2 קמ'

ראש הנקרה: תופעת טבע יפיפיה. נסיעה: 19 קמ'. הליכה: כ 1 קמ'

מערת קשת: מערה עתיקה שקרסה והשאירה קשת טבעית מרשימה. נסיעה: 22 קמ'. הליכה: כ 1 קמ'

מערת נמר: מערה נטיפים יפיפייה טבעית מרשימה, דרושים פנסים, טיפוס וזחילה במערה. נסיעה: 20 קמ'. הליכה: כ 3 קמ'

הסברים מפורטים לגבי המסלולים

הגליל המערבי זה הוא חבל ארץ הררי מופלא ויפיפה רווי בהסטוריה של ארץ ישראל, המלא בפסגות הרים מדהימות, חורשות יערות טבעיים, נחלים ומעינות הזורמים כל השנה, מסלולי טיול מגוונים ערים וישובים עתיקים ומבצרים יפיפיים. גבולות הגזרה של חבל הארץ: בדרום כביש עכו עמיעד (85) ברגע שעולים ממנו צפונה ומתחילים לטפס על ההר כאילו עברנו לחבל ארץ אחרת, ארץ של יערות, נחלים ומעייונות זורמים, פסגות הרים. במערב תוכלו לבקר בחופי הים קסומים המשתרעים מתופעה הייחודית של הנקרות בראש הנקרה בפינה הצפונית, חוף ותל אכזיב, חופי נהריה ונמל עכו בפינה הדרומית. במזרח צפת, ראש פינה ומורדות המערביים של העמק של השבר הסורי אפריקאי, ובצפון הגבול הצפוני של מדינת ישראל עם ארץ הלבנון. הפסגה הגבוהה ביות היא הר מירון בגובה של 1240 מטרים מעל פני הים עם תצפית מרהיבה לכל הגליל ולארץ הלבנון. 

נחל כזיב ומעינות הנסתרים הנובעים בו הזורמים כל השנה מהווים את אחד מיעדי הטיול הקסומים ביותר הן בקיץ והן בתקופת החורף בסמוך לו מבצר המונפורט, מבצר יפיפה מתקופה הצלבנית. לחובבי טיולי מים אפשר לרדת ולטבול במעיינות נחל עמוד. לחובבי ערים עתיקות יוכלו לטייל בסמטאות השוק בעכו העתיקה, על חומות הנמל או לשוטט בסמטאותיה הקסומות של העיר הקדושה צפת. חובבי יהדות יכולים לבקר הקברי צדיקים עתיקים הפרוסים בכל המרחב. הגליל המערבי שופע אטרקציות, מסלולי טיול, סיורים קלילים, מסעדות גליליות שרבות מהן תוכלו מפגוש גם תפריט טבעוני.

קרוב למצפה הילה

בסמוך למצפה הילה זורם לו נחל כזיב ומעינות הנסתרים הנובעים בו הזורמים כל השנה הם אחד מיעדי הטיול הקסומים ביותר הן בקיץ והן בתקופת החורף בסמוך לו מבצר המונפורט, מבצר יפיפה מתקופה הצלבנית. ישנן מגוון מסלולים אפשריים בנחל, להלן כמה רעיונות נפלאים:

נחל כזיב המסלול המעגלי

מצפה הילה> מונפורט> עין טמיר> וחזרה למצפה הילה סה"כ פחות מ 10 קמ'

מסלול מתחיל ומסתיים באותה נקודה ומתאים למגיעים ברכב אחד. המסלול מתאים למשפחות מיטיבי לכת ובסיומו עלייה קצת קשה, מסלול יפה ומרגש הכולל ירידות ועליות, מבצר עתיק ומעיין זורם. כ 8 שעות טיול כולל הליכה ומנוחה. בחודשים אפריל עד יוני מומלץ להוסיף למסלול זה הליכה בשביל הכחול (קרן ברתות) ולפגוש את פריחת השושן הצחור.

חלק ראשון נסיעה ברכב לנקודת המוצא: ממצפה הילה וממשיכים מערבה לכוון חניו המונפורט ודרך הנוף ביו הילה למנות, כעבור 500 מר' ימיניה לדרך עפר מיוצבת היטב (סימון שבילים אדום) וכעבר 200 מר' נגיע לחניון מוסדר, החניון פרטי והחניה בתשלום 25 ש"ח לכל היום או שנחנה מחוץ לחניון. מהחנייה יוצאים שני שבילים: אדום, בו נתחיל את המסלול, ושחור, ממנו נשוב.

השלב הבא הטיול ברגל: נצא לדרך עם הסימון האדום צפונה בדרך עפר לעבר המונפור. נחצה מחסום בולדרים, קטע זה אנחנו חשופים לשמש ומומלץ לצאת בשעות הבוקר כשעדין לא חם, החזרה דרך השביל השחור המוצל ברובו.

נגיע ל"מרפסת" תצפית אל עבר מבצר המונפורט,  נרד בסיוע מעקה בטיחות ונגיע לחפירה העוברת בין מצוקים בגובה כ 10 מ ונראה כנקיק טבעי. אחרי שנצא מהחפיר השביל פונה לשמאל, צפונה אל המבצר. השביל נכנס לשטח אתר העתיקות של מבצר המונפורט, מבצר צלבני מרשים הממוקם בחורש שמעל לנחל כזיב. המבצר הוא חלק משרשרת מבצרים שבנו הצלבנים (המבצר הבא דרומה הוא מבצר יחיעם שהשתמר טוב יותר)

אחרי קטע הליכה קצר ומתון נגיע לערוץ הנחל מערבית למונפורט עצמו ונרד לאורך הסימון המתעקל אל הנחל, בהתחלה בחורש מוצל ובהמשך בשביל חשוף לשמש. בנחל כזיב, נמשיך במעלה הנחל לאורך הגדה הדרומית, ונגיע לעץ חרוב גדול ומרשים פינה נעימה ומיוחדת למנוחה. נמשיך אחרי החרוב ונגיע למבנה עתיק, טחנת קמח הצלבנית, (המבנה מסוכן והכניסה אסורה).

ליד טחנת הקמח השביל חוצה את הנחל זורם לכוון צפון ומגיעים לצומת שבילים ירוק / אדום. אם נתבונן היטב נוכל להבחין כאן בנביעה הטבעית של עין מצור, נמשיך ימינה עם הסימון הירוק במעלה הנחל, לאורך דרך עפר. (הסימון האדום מטפס אל עבר התצפית "מצפה מונפור" בפארק גורן).

נלך בדרך החוצה את הנחל מספר פעמים, נחלוף על פני טחנת קמח נוספת הנמצאת מימין לשביל, (מבנה מסוכן אסור בכניסה) אחרי כקילומטר וחצי, נגיע לסכר קטן בנחל, צומת שבילים ירוק / שחור (השביל השחור מטפס דרך מערת גורן למושב גורן) נמשיך במסלול הירוק במעלה הנחל, לצד עצי דולב יפיפים, נחצה את הנחל צפונה בצומת השבילים, ומיד נפנה ימינה ונלך לצד הערוץ הזורם, תוך כדי שאנחנו חוצים מעברי מים מופלאים, בהמשך השביל מטפס על הגדה הצפונית ומגיע למשטח סלע מעל "בריכת הנקיק" בריכה טבעית יפיפיה עם מפלי מים זעירים, עומק הבריכה מגיע ל 2 מ' ( שימו לב: הרחצה בכל הברכות בנחל באחריות המתרחצים בלבד!)

מברכת הנקיק נמשיך עד שנגיע לצומת שבילים ירוק / שחור. השביל השחור יחזיר אותנו לנקודת ההתחלה, לפני שחוזרים מומלץ להמשיך במעלה הנחל לכיוון עין טמיר (עוד כ 300 מ') אחרי כ 100 מ' נגיע לבריכה טבעית גדולה נוספת עם נוף ומופלא אל עבר המצוקים בגדה הדרומית, נחצה את הנחל ונגיע לעין טמיר, צומת שבילים ירוק / אדום.

המעיין נובע מתוך נקרת סלע טבעית וצרה ביותר בתחילתה באורך כ 40 מ בגדה הדרומית. בשל אירועים בעבר, אסרה רשות הטבע והגנים את הכניסה לתוך הניקרה.

נחזור לצומת השבילים ירוק-שחור. השביל השחור מטפס לגובה של כ 150 מ, בתחילתו במדרגות ורובו בחורש מוצל, לאורך המסלול ישנה נקודת תצפית אל עבר הגדה הצפונית אל מערת גליל, ומערת המקדש. קרוב לנקודת התצפית נמצאת צומת שבילים שחור-כחול. (השביל הכחול הוא שביל טבעת אל קרן ברתות, ויפה במיוחד במאי בעת הפריחה של השושן הצחור ומוסיף כ 2 קמ' נוספים למסלול)

נמשיך עם הסימון השחור נפגוש את השביל הכחול ונלך בדרך נוחה ברקע נראה שוב את הבתים ביישוב הילה. השביל ממשיך ימינה חוצה את אפיקו של נחל ברתות. עוד  200 מ' של הליכה בשמש חזרה אל נקודת המוצא.

מומלץ לקחת: מים לשתייה, כובע ונעלים נוחות להליכה במים. זכרו לאסוף את הפסולת ולהשאיר את המקום נקי לבאים אחריכם. 

אתרים ששווה ולבקר

מערת קשת

בכניסה לקיבוץ אדמית כ 300 מ' לפני הכניסה לקיבוץ פונים ימינה לפארק אדמית (הכניסה אסורה והשער סגור. בשעות הערב בין 2:00 ל 8:00 ) עד רחבת החניה המרכזית של הפארק, במרכז הפארק חורבת אדמית, שריד ליישוב ביזנטי קטן, לתצפית על המערה נלך מהחניה לאורך השילוט כ 10 דק' שביל נוח להליכה ומונגש לבעלי עד לתצפית על המערה.

המערה היא קשת טבעית ענקית התלויה מעל לתהום. בעבר הרחוק הייתה המערה סגורה כמעט מכל עבריה, שינויים גאולוגיים גרמו לקריסה של התקרה בחלק הדרומי חשפו את פתחה הדרומי מה שנותר הוא קשת סלע מופלאה זו. המצפור משקיף על הגבול בין לבנון וישראל. ממשיכים עם השביל המתעקל ימינה בחורש, כשמגיעים למערת קשת נוף המדהים. תצפית לים התיכון ורכס הכרמל. ניתן להתקרב ולצפות במערה ובקבוצות של גלישת מצוקים.

חשוב ביותר: הקפידו שאתם או ילדים אתכם לא לעבור את מעקה הבטיחות, המעבר מותר אך ורק למדריכי גלישת מצוקים המוסמכים לכך.

מערת נמר

שימו לב: המערה משמשת כבית גידול לעטלפים מזן הישנים שנת חורף, מסיבה זו הכניסה אסורה למערה בין 1 בנובמבר עד 1 באפריל.

הביקור במערת נמר טיפה יותר מורכב ודורש להצטייד בפנסים, מעט אומץ, וכושר גופני בסיסי.

 

הגעה למקום: נרד מקיבוץ אדמית דרך כביש 899 ממש לפני תחילת הירידות המפותלות ישנה רחבה קטנה בה ניתן להחנות את הרכב בצדו של הנתיב העולה. כ 30 מ' מתחתינו ישנו מעבר בגדר הבטון בצד הכביש, זה הוא תחילתו של שביל סימון שבילים בצבע ירוק המוביל לנחל נמר ולמערת נמר. השם "נמר" נובע מכך בעבר היו עדויות, סיפורים ואגדות לכך שנמצאו כאן נמרים.

הטיול בתוך המערה: מערת נמר היא מערת נטיפים וכדי להיכנס אליה נדרש שימוש בפנסים, עדיף להשתמש בפנס ראש ולהשאיר את שהידיים יהיו פנויות. הכניסה למערה נראית פשוטה בטח ביחס לפלא המתגלה בפנים.

 

הסיור במערה כולל המערה זחילה וטפוס בסולמות, מכניסה למערה נרד במורד לאורך מחזירי אור הלבנים, נחלוף על פני מספר חדרים, תוך טיפוס על סולמות ומעבר במעברים צרים ונגיע לחדר הגדול ומרשים הכולל נטיפים וזקיפים רבים. משם נטפס שוב למעלה בעזרת יתדות  הממוקמות במקום ושנשוב אל פתח המערה.

כמו הנקרות בראש הנקרה, גם המערה נוצרה כמו שנוצרו הנקרות בראש הנקרה, בהתחלה הוי אלו סדקים שבמשך שנים המים שחדרו דרך הסדקים המסו את סלע הגיר, הרחיבו את הסדקים לחללים גדולים, הנטיפים והזקיפים נוצרו מאותה המסה. מעטים יודעים שנטיפים נוצריםם בקצב איטי במיוחד מנקודת ראות אנושית, כחצי סנטימטר בשנה גשומה, ולכן כל נגיעה בנטיף הורסת את הנטיף ומעכבת את גדילתו.

אם אחרי הביקור במערה תרצו להמשיך את הטיול בנחל נמר, צאו מהמערה, פנו ימינה והמשיכו בשביל הירוק שיוריד אתכם תוך הנחל. 

פארק גורן

על כביש 899 והיפיפה נמצא פארק גורן. הפארק בניהול קק''ל וכולל בתוכו חניון רחב ידיים עם שפע של שבילים מסומנים ונוחים להליכה, נקודות תצפית לנחל כזיב ומצודת מונפורט. בנוסף, וכן אפשר להציץ אל מכלאת היחמורים שהובאו לכאן במטרה לשחררם בטבע ולשחזר את אוכלוסיית היחמורים שייה כאן העבר.

 

ברחבי הפרק פזורים שחנות קק"ל לפקניק טבע משפחתי ונעים.

מתל אכזיב לראש הנקרה

האתר עדין בהקמה תכנים נוספים יעלו בקרוב

סמטאות צפת העתיקה

האתר עדין בהקמה תכנים נוספים יעלו בקרוב

קבר רבי שמעון בר יוחאי

האתר עדין בהקמה תכנים נוספים יעלו בקרוב

ראש הנקרה ותל אכזיב

האתר בהקמה

אתרי תיירות באזור

סמטאות עכו העתיקה

כביש הצפון לוקח אותנו לחוויה מיוחדת האהובה כמעט על כולם - ביקור במערות. שתי מערות כל כך קרובות וכל כך שונות: הראשונה נמצאת בשלבי חייה האחרונים, ולאחר שהתמוטטה ברובה, נותרה לנו קשת מרשימה ליהנות ממנה. במערה השנייה, שמעטים גילו אותה קודם, נוכל להתענג על זחילה בין נטיפים יפהפיים. לא לשכוח פנסים!

מיקום: 27 קמ' דרום מערב למצפה הילה

חוף אכזיב

רצועת חוף קסומה מלאה במפרצונים, בריכות ים טבעיות, לגונות כחולות, רצועת חוף חולית מופלאה, עם מגוון בעלי חיים וצמחיית חוף ייחודית, חבצלות חוף, נרקיסים. אזור התיירותי עבר השיפור והשדרוג, רחבות מוצלות ביריעות בד בהירות, רחבת דשא ירוקה למופעים, חוף הים כולל סוכת המציל, כיסאות ומיטות חוף, שמשיות וסככות צל, שמקנים לחוף אווירה של חופש ונופש, במקום אזור מיוחד המיועד לגלישה ולספורט ימי.

מיקום: 22 קמ' מערבית למצפה הילה

בננה ביצ' בצת

חוף רחצה מוסדר בחוף אכזיב כולל שירותי חוף, הצלה, כיסאות נוח, דקים ץ המוביל אל לים, מסעדת חוף, בר אלכוהול, שירותים מקלחות לאורחים ולמתרחצים.

מיקום: 22 קמ' מערבית למצפה הילה

בואכה יודפת, מתחם תיירות גלילי

בואכה יודפת הוא מתחם בילויים וקניות גלילי פסטורלי, בלב הישוב יודפת בגליל התחתון, בין עצי אלון, עם נוף גלילי מופלא . במקום: גלריה, חנויות, גלריה, בתי מלאכה, מעדניה, בית קפה, מאפיה, כל העסקים שייכים לתושבי הישוב, והרוח הנעימה של הישוב המופלא נמצאת סביב בכל עבר.

מיקום: 42 קמ' דרומית למצפה הילה

פאב הפרה בכניסה לשבי ציון

מועדון ריקדים, בר אלכוהול, מסעדה ובמת מופעים. הופעות של להקות חיות וזמרים ידועים ומקומיים, מופעי סטנד אפ ושירה.

מיקום: 22 קמ' דרומית למצפה הילה

מועדון הגאם בעכו העתיקה

מועדון הופעות על הטיילת בעכו, מתופעל על ידי מתנדבים ללא מטרות רווח. במה לאמנים בתחילת דרכם ולאמנים מוכרים. מקיים ערבי ג'ם סשן, תיאטרון, סרטים וסדנאות. בר אלכוהול ונשנושים.

מיקום: 27 קמ' דרומית למצפה הילה

אגם המונפורט

בלב ההרים קרוב לישוב למעלות, מתחם נופש לכל המשפחה, כולל: שיט בסירות, פארק אקסטרים, מתחם של מכוניות קרטינג לנהיגה עצמית, החלקה על הקרח ובריכת שחייה. רחוב המפלים יורד לאגם שסביבו שביל ריצה, מסעדה ומזנון.

מיקום: 8 קמ' מזרחית למצפה הילה

טרקטורוני הצפון ביערה

מסלולים בטבה ובהריםעם נוף גלילי אל הים התיכון זה מה שמחכה לכם בנהיגת האקסטרים של טרקטורוני הצפון.

מיקום: 8 קמ' מזרחית למצפה הילה

כל הזכויות שמורות © אין להעתיק בשום אמצעי ללא אישור מראש מבעל הזכויות

להזמנות:

0539416070

Facebook_icon_2013.svg_.png

www. Pashut Vegan Resort.com

100% טבעוני